Alışveriş Sepeti : 0 Item(s)

Fıyat ve Kargo

1. Nakliye
İzleme Bilgileri

Mallar gönderildikten sonra, siparişinizin takip numarasını içeren bir nakliye onay e-postası alacaksınız. Lütfen malların teslimat durumunun bildirilebileceği gerçek ve etkili bir e-posta adresi sununuz.

Teslimat süresi:

Siparişler genellikle sipariş tarihinden itibaren 24 saat içinde gönderilir. Mallar gönderildikten sonra, çevrimiçi takip için size bir takip numarası vereceğiz. Her zamanki gibi, kapınıza 3 ila 5 iş günü sürer. Sizin memnuniyetiniz, bizim için uğraştığımız şeydir.

2. İade Politikası
notlar

---- Öğelerinizi iade etmek isterseniz, gönderim adresimiz için bizimle iletişime geçmelisiniz. Ve tüm öğeler orijinal durumla birlikte olmalıdır: takılı değil, yıkanmamış ve takılı tüm etiketler.

---- Sipariş vermeden önce, sunduğumuz rengi, boyutu ve stili onaylamanız gerekir ve kalite sorunları yoksa iade nakliye ücreti alıcı tarafından ödenmelidir.

---- kalite sorunu veya yanlış sürümü ise, lütfen öğenin fotoğraflarını çekin ve bize resimler gönderin. Kalite sorun maddesi için tüm sorumluluğu üstleneceğiz.

---- Diğer stil veya geri ödeme isteğinde bulunmak isterseniz, öğeler geri gönderildikten sonra lütfen bize takip numarasını bildirin. Öğeleri aldıktan sonra, yeniden sipariş ettiğiniz veya ödemenizi iade ettiğiniz yeni ürünü göndeririz.

---- Transit kayıp paketlerden sorumlu değiliz.

---- Ürünlerinizi iade etme hakkında herhangi bir sorunuz varsa, lütfen bize ulaşın!

Size% 100 memnuniyet sağlamak için elimizden geleni yapıyoruz. Bir geri dönüşü uygulamak isterseniz, lütfen önce müşteri hizmetlerimizle iletişime geçin ve geri dönüş sebebini bildirin. Bize geri gönderilen tüm ürünler, orijinal etiket ve etiketler ile orijinal hallerinde eksiksiz olmalıdır: Kullanılmayan, yıpranmamış, değiştirilmemiş veya yıkanmamış vb. Iade servisinden yararlanabilirsiniz, gerekli süre içerisinde iade veya değişim yapmamaktayız.

Bu durumlarda geri dönüş veya değişim yok:

1) Arızalı malların öznel farkındalığından kaynaklanan herhangi bir kalite problemi olan ürünleri kabul etmeyiz.

2) Üçüncü tarafça kullanılmış, hasar görmüş, oyulmuş veya değiştirilmiş herhangi bir öğenin iadesini kabul etmiyoruz.

3) Yetkisiz, yanlış ambalajlanmış veya yanlış sigortalanmış ürünleri kabul etmiyoruz. Anlayışınız için minnettarız.

Sipariş iptali

Bir sipariş verdiyseniz ve daha sonra iptal etmek isterseniz, lütfen en kısa sürede müşteri hizmetleri temsilcisiyle iletişime geçin. Ancak siparişiniz gönderildiyse, iptal etmenin hiçbir yolu olmayacak. Anlayışın için teşekkürler.

Kolay Bildirim

Siparişinizi verdikten sonra 3 gün içinde takip numaranızı almadıysanız, e-posta sunucunuz spam olarak değerlendirmiş olabilir. Bu durumda, lütfen yardım için bizimle iletişime geçin.